Jak nesrat při zdi…

Tak jsem si říkala, že se od negativních monotematických článků přesunu k něčemu pozitivnějšímu – ale bohužel to zase nevyšlo. Máme tady další sbírku ošklivostí…

Zabrousila jsem takhle na web ČPS, neb chystáme Pagan Pride a chtěla jsem si zjistit, kdo je zrovna teď kontaktní osobou pro zaslání pozvánky. A v záložce O ČPS, kam jsem se vydala hledat aktuality mě do oka polechtal odkaz na blog. I klikla jsem a dorazila na dva dny starý článek nazvaný Úvodní slovo nového předsedy.

Tak jsem se do něj lehce začetla a říkám si – dobrý, dobrý, kdo to asi psal? U odstavce, kde se dotyčný zamýšlel nad větším otevřením vůči jiným subjektům mi spadla brada a odscrollovala jsem dolů, abych si přečetla jméno autora.

V tu chvíli se můj příjemný pocit – dobrý, dobrý celkem rychle změnit na jasnovidné – a do prdele… A taky, že jo.

Po posypání hlavy ČPS popelem za zapouzdřenost a příslibu pokusů o větší otevřenost a spolupráci s podobnými subjekty (že jich tady je…), zejména PFI a politování promarněné příležitosti při odmítnutí podpory Pohanského plesu přichází co? Politování, že se ČPS stejně postavila k propagaci Witchcampu? Ale kdeže.

Hned v následujícím odstavci se dozvíme, jak “kdosi” v červnu na blogu a v diskuzích kritizoval a znevažoval ČPS – což samozřejmě nebylo proto, že by ČPS udělala něco, co by to třeba potencionálně mohlo vyvolat – ale protože je to fenomén, s kterým se čas od času potkáváme a organizace tak významná, jako ČPS se tomu prostě občas nevyhne.

Naštěstí členové ČPS dle autora neprojevili o zapojení do oné štvavé diskuse zájem, pravděpodobně proto, že některé informační kanály pro jejich ne příliš věcný obsah prostě vůbec nesledují. (To je sice hezký pokus o shození našich projektů, ovšem článek vyšel jen tady na blogu a byl nasdílen na 3 osobní profily na FB – jinými kanály vůbec neprošel. Obávám se, že nezájem o můj osobní blog ze strany lidí, které neznám mě asi nikterak nemrzí, zda Cody považuje svůj FB za věcný informační kanál skutečně netuším).

Takové debaty jsou každopádně zbytečné a ČPS o ně nemá zájem, neboť snahy o vyvolání flamewars a vyvolání konfliktů nepatří k věcem, do kterých by se zapojovali. A samozřejmě nechybí obvyklý a nezbytný dovětek, že svou energii namísto toho raději investují do pořádání akcí a tvorby něčeho konstruktivního.

Ehm – a tahle slina jedu byla co? Prvotřídní ukázka přizdisráčství, kdy se o někoho zcela jasně otřu, aniž bych ho jmenoval (ne, skutečně nepotřebuji být paranoidní, abych si to spojila dohromady), samozřejmě bez jediného odkazu na to, že druhá strana měla ke kritice jasný důvod a následně se posvětím tím, že já ze svého obláčku nadhledu a moudrosti jsem nad takové věci zcela povznesen?

Kdyby ano, asi by dotyčný neměl potřebu to rozmazat na tři odstavce.

Takže znovu – my máme zájem s ČPS i dalšími pohanskými organizacemi spolupracovat, i kdyby to mělo být pouze ve formální rovině (vzájemná propagace akcí, účast na akcích, které potřebují naplnit kapacitu, aby se zaplatily…) – neboť se domníváme, že předávání informací a podpoře pořádaných akcí by neměly stát v cestě osobní antipatie pár lidí.

Ani s tou antipatií to z naší strany není tak strašné – i s autorem daného článku si celkem ráda pokecám u piva, domnívám se, že je to člověk s výjimečným talentem k učení a předávání znalostí – ovšem stejně jako u mnoha dalších se mi dost často otevírá kudla v kapse, když vidím, co je schopen napsat na internetu.

A závěrem – i po odmítnutí propagace Witchcampu jsme k ČPS jako organizaci podnikli pár vstřícných kroků – nabídku dortu pro členy ČPS na Witchcampu, zorganizování návazné akce na Dobrou společnost v Hradci Králové, spojenou s nabídkou přespání pro přespolní. Zakrátko k vám zamíří pozvánka na Pagan Pride, u které jsme ani přes vzájemné vztahy ani v nejmenším nezauvažovali o tom, že bychom vám ji neposlali.

Každopádně s**t na hlavu si nenecháme a pokud k tomu opět dojde, nehodlám si to nechat pro sebe – i přesto, že je mi jasné, že to vzájemným vztahům neprospívá. Bohužel už mě skutečně nebaví situace, kdy my budeme vláčeni bahnem jako ti zlí, nesnesitelní a konflikty tvořící – a druhá strana se bude tvářit blahosklonně,protože budeme držet hubu a krok.

 

 

Neberte ty vlogy tak vážně…

Přiznávám, že čarodějnické/pohanské/magické vlogy v zásadě nesleduji, poněvadž mě to nebaví (nechť si to nikdo nebere osobně, vlogy mě obecně neoslovily – a to se pohybuji v komunitě, kde jsou poměrně běžné). V rámci obecného přehledu jsem se podívala na video Daraiji, ve kterém světí nasycený solný roztok a pár videí od Correymah, něco málo ze začátku a naposledy část toho o rituálu (nedokoukala jsem ho, nějak mě to nezaujalo).

Jestli teď čekáte hejtovací článek na téma kvality, tak se obávám, že budete zklamaní. Ale vzhledem k tomu, že jsem se zase nachomýtla k bitce na téma: je třeba to recenzovat a kritizovat, nemůžete je prostě nechat žít vs. bez zpětné vazby nebude dosaženo zlepšení a budeme plakat nad nekvalitou zdrojů, nějak jsem pocítila chuť k tomu něco říct.

Bod jedna – ta videa nejsou zlá, mají obsah, jsou poměrně věcná, obsah je prakticky použitelný (to, že já sama to často dělám značně jinak mě nijak neuráží a i když bych asi pro posvěcení nesytila vodu solí dávkovanou plastovou lžičkou, s dobrým záměrem to stejně fungovat bude, takže co).

Bod dva – ano, recenze, případně kritiky můžou pomoct k tomu, aby to bylo ještě lepší. Mít naprosto úžasná pohanská videa v češtině by jistě bylo super. Mít aspoň nějaká je taky super :-)

Na stranu druhou – právě díky recenzím se spousta lidí dozvěděla, že vůbec nějaká videa na tohle téma existují.

Bod tři – ač se jedná o tématické seriály, které v podstatě “učí” něco z čarodějnické praxe, není to kurz. I když třeba již téměř dvousetdílný seriál o eklektickém čarodějnictví by do pravidelně sledujících patrně stihnul narvat základní znalosti a dovednosti. Každopádně – požadovat po vlogerkách nějaké zásadnější znalosti či zkušenosti mi přijde trochu mimo (tím netvrdím, že je nemají) – pokud vědí něco o tom, o čem mluví, za mě je to OK.

Bod čtyři – přijde mi, že dva komentující pánové jsou sice věcní a objektivní, ale mají tak trochu přehnaná očekávání a příliš “profesionální” představy o tom, jak by to mělo vypadat.

Vlog je navíc v našich končinách stále ještě žánrem relativně novým, a většina lidí vůbec netuší, jak to vlastně vypadá – no schválně, kolik vlogerů znáte a sledujete?

Proč si to myslím? Podívejte se na tohle:

Strašné, brutální, neprofesionální, roztahané a tak dále?

No, dotyčná patří k nejoblíbenějším českým beauty-blogerkám, její videa odebírá přes 6000 lidí (nezanedbatelná část si je pouští přes blog, takže odběr kanálu nemají) a právě tohle odkazované video vidělo skoro 10.000 lidí. Její ostatní videa mají obvykle podobnou délku a ukecaná jsou velmi obdobným způsobem.

Takže – sice se vám z toho asi vyrazí vyrážka až na zadku, ale lidi to maj rádi :-) (PS: jak mi vlogy k srdci nepřirostly, tohle si občas na pozadí pustím)

Takže – nechtějte po vlozích (že to zní strašně?), aby byly něčím, čím nejsou a možná ani nemají ambice být. Ale jinak o nich klidně mluvte dál – rozšíření řad veřejně působících pohanských celebrit má něco do sebe ;-)