Grilovaný hermelín pro labužníky

Zabere to sice o fous víc času, než vyválení sejra v oleji s grilovacím kořením, ale stojí to za to…

Takže – připravte si jednu středně velkou cibuli na každý připravovaný hermelín. Cibuli oloupejte a nakrájejte na čtvrtkolečka. V kastrůlku dejte rozpustit kus másla (na jednu cibuli tak půlcentimetrový plátek – krájeno na šířku) a pak do něj tu nakrájenou cibuli nasypte a pomalu na mírném plameni v tom másle opékejte. Tohle bude trvat asi 15 minut.

Poté k cibuli, která by měla už lehce hnědnout (pokud bude hnědnout výrazně dřív a hodně, stáhněte plamen) přisypte cukr (cca rovnou lžíci na 1 cibuli – když dáte víc, bude to trochu sladší, ale ve výsledku to zas tak moc nevadí) a přikápněte trošku balzamikového glazé (pokud ho doma nemáte, asi se to bez něj obejde…). A teď vytrvale míchejte, dokud se z cukru, cibule a balzamika neudělá hustá tmavohnědá karamelová směs (pozor, nepřipálit!). Trvá to zhruba dalších 10 minut a můžete si na to trochu zvýšit plamen.

Až  bude bublající směs krásně tmavohnědá a hustá, vypněte pod ní plamen a na chuť můžete přimíchat trochu jablečného džusu (asi jednu lžíci na jednu cibuli). Potom nechte směs úplně vychladnout.

A teď přichází na řadu hermelíny. Připravte si přiměřeně velký kus alobalu na zabalení každého hermelínu. Karamelovou cibuli rozdělte na 2x tolik dílů, kolik máte hermelínů. Jeden díl položte střed prvního připraveného alobalu. Na ten položte hermelín (labužníci toužící po lehké kombinaci chutí ho mohou předem překrojit, potřít uprostřed naloženými brusinkami a pak zase slepit) a přikryjte ho druhým dílem cibulové směsi. Zabalte a stejně pokračujte s ostatními sýry.

A pak to šoupněte na gril a počkejte, až se vnitřek sýra krásně rozteče…

Ranní rozhovory…

 • T: tak jsem se ptal, jestli můžu přijít na mužský mystéria, a J. mi napsal, ať se mrknu mezi nohy a pak to zhodnotím…
 • CH: tak mu odepiš, že si tam přes břicho nevidíš, ale že tě žena ohmatá a dá ti vědět…
 • T: …a podle popisu to asi bude trochu jako chlastačka…
 • CH: no co, je to ve Stromovce, tam už je stejně nablito od Havrana…
 • T: tak ono jako společně popít v podstatě k těm mužským věcem vcelku patří…
 • CH: ale jó… budete si pak taky poměřovat, kdo ho má většího? To se po těch společných pijatykách taky dělá, ne?

 • CH: ale když vidím ten název “tanec na břitu meče”, okamžitě se mi vybaví ten obrázek Havrana z Šavlovýho tance…
 • Šavlový tanec

 • CH: Hele, kdybych vyhlásila akci na téma ženská mystéria jako že si půjdeme pokecat u kafíčka, kolik lidí by mě poslalo do prdele…?
 • T: Asi hodně…
 • CH: Ale zase kdybych to kafe nahradila cikorkou a přinesla tam nějaký peří, tak by to asi prošlo, ne?
 • T: :-) To asi jo. A nebo můžeš říct, že to děláte v moderní verzi a u toho kafe byste si mohly lakovat nehty…

 • T: Němci mají dneska svátek…
 • CH: …já vím, rakušáci taky…
 • T: …nějakej Christi Himmelfahrt…
 • CH: To zní, jako by tam jel minimálně výtahem…

Sliby se mají plnit…

Před pár lety se mi do rukou dostala jistá sbírka “poezie”, kterou její autoři považovali za prostě skvělý počin. Za počin tak skvělý, že by si jistě zasloužil i své pokračování, na kterém dotyční začali hned pracovat.

Po takřka fenomenálním úspěchu mé první básně s volným veršem o havranovi ve Stromovce, zveřejněné v reakci na výše zmíněné veledílo, jsem veřejně přislíbila, že vyjde-li opravdu druhý díl oné zhůvěřilosti, vydám následně tématickou básnickou sbírku Havran blije. Dlouho jsem doufala, že k tomu nikdy nedojde. Bohužel, nevyhnutelné se stalo skutečností. A protože dnes skutečně vychází další pohanská básnická sbírka, je třeba přistoupit ke splnění slibu.

Původním záměrem bylo vydání pouze elektronické verze této sbírky (kdo by taky na něco takového chtěl plýtvat papírem), avšak vzhledem k tomu, že podnět k jejímu vydání vychází tiskem s prodejní cenou 59 Kč, rozhodli jsme se i my vydat několik kusů v plnohodnotné papírové verzi. 50 číslovaných výtisků literárního díla o blijícím havranovi je tak možné zakoupit za 10 Kč/kus.

Ke kvalitě zmíněného literárního kusu lze říci, že v zásadě skutečně vzniklo během jednoho plodného odpoledne a ač to tak nevypadá, všichni jeho autoři byli v danou chvíli střízliví (totéž již nelze prohlásit o autorce ilustrací, která si pro jistější ruku cvakla dvě decky rybízáku). Totožnost autorů ponecháváme skrytou, bohatě stačí to, co se nejspíše snese na hlavy odhadnutelných tvůrců :-)

Nyní Vám již popřeji jen příjemnou zábavu a nabídnu odkaz na stažení tématické básnické sbírky Havran blije.

PS: Fakt, že se hlavní pachatelé tohoto zvěrstva úplně poprvé společně sešli v pražské hospodě U Havrana lze v kontextu obsahu sbírky zhodnotit již jen jakou drobnou hříčku osudu.