Celníku,

třes se!!!Včera odpoledne jsem si na poště byla vyzvednout zásilku knížek z Amazonu. Dorazila na den přesně v očekávaném termínu, což mě celkem překvapilo, neb minule tu byla asi o 3 týdny dřív… No nic.

Na poště jsem odevzdala lísteček, paní na druhé straně přepážky dlouze hledala a pak místo úhledné krabice vytáhla ošklivý pytel. Naštěstí s krabicí uvnitř. Na pytli se houpala papírová karta polepená něčím zeleným a s velkým nápisem VYBRAT CLO!

Následně paní za přepážkou bytáhla jakýsi průvodní dopis a pravila "Tak stodvacetjedna korun". Na můj nechápavý pohled (minule po mně nikdo žádné clo nechtěl) pronesla něco jako: "No, něco tam neprošlo…". Tak jsem to teda zaplatila, protože ty knížky jsem už chtěla mít doma.

Shodou okolností pracuju ve firmě, kde se celní sazby na dovážené zásilky řeší takřka denně. Takže jsem nažhavila Taric a hledala.

Celní sazba za knihy z USA – nula procent. Celní sazba za obrázkové knihy (byl tam i jeden komiks Garfielda), taky nula. Tak nevím – platí na celní správě, že násobíte-li položku nulou, výsledek je stodvacet? Navíc, ač 120 Kč není suma závratná, vzhledem k hodnotě zásilky je to skoro 15%…

Asi se půjdu optat naproti na celní správu u koho to mám reklamovat…

9 thoughts on “Celníku,

  1. Hele, ja na strankach amazonu nenasla, ze by to dovazeli i do CR! Jak to objednavas? :-O Taky bych toho spoustu potrebovala…

  2. Já nevím jak to přesně je, ale když jsme si objednávali knížky z Amazonu, tak pokud přesáhne cena 100 dolarů, tak se nějaký clo musí platit.

  3. Lauro, Amazon posílá do ČR naprosto bez problémů. Objednávám přímo na jejich stránkách, v registraci mám zadanou adresu do ČR. A platím přímo přes internet kartou. Zásilka pak přijde poštou.Co se cla týče, tak podle celního systému Taric knížky clu při dovozu z USA nepodléhají. Jinak obecně lze od cla osvobodit, když je to pro soukromou osobu a do 22 EUR hodnoty zboží (moje zásilka přes 100 USD nebyla ani s poštovným).

  4. Je v sazebníku nějakápoložka na mince? Tuhle jsem objednávat za cca 2000Kč mince z Ameriky a přišly s razítkem BEZ CLA…

  5. To záleží. Aneb – nejsou mince jako mince. Závisí to na přiřazeném celním kódu. Jiná sazba bude na mince jako platidlo (třeba pro sběratele), jiná na pamětní mince ke kdovíčemu…

  6. Podívejte se na stránky celního úřadu. Do 22 euro bez cla, clo se platí za všechno obchodní zboží nad to plus zahrnuje poštovní poplatky za cestu na celnici a zpět na výdejní poštu. Platí pro země třetího světa, EU bez cla. Objednávejte tedy u amazon uk, nicméně ten zase posílá za vysoké poštovné cca 8 liber, letecky + účtuje libru dvacet daň navíc.

  7. :-) to platí, pokud se na danou komoditu vztahuje povinnost clo zaplatit. Sazba cla na knížky je 0% – tedy, i když stojí přes 22 EUR, clo se neplatí.

  8. A na kom pak má celní správa vydělávat, když si všichni vozí nezdanitelné zboží?Taky by mě to zajímalo. Navíc, pokud je zboží pro vlastní užití (nikoli na prodej, tak by se logicky clo nemělo platit vůbec.Pamatuji si, že jsme jednou dováželi s tátovým kamarádem asi osm switchů, 14 km kabelů a směrový skener radioamatérského pásma. Celkem asi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *